چهارشنبه 9 مهر 1399

ایمان سهیلی رئیس میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی رشت :

رشتی دوزی به نام رشت ثبت ملی شد .  

رشتی دوزی شاخص ترین کار و هنر ارایه شده بوده است .

 

 

 

سرویس گردشگری موج برنا -  ایران مهد هنر و هنرمندان است ، هنری که هم می تواند اصالت و قدمت یک فرهنگ و تاریخ را نشان دهد ، در اقتصاد خانواده و منطقه موثر باشد .

ایمان سهیلی رئیس میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی رشت : رشتی دوزی به نام رشت ثبت ملی شد .  رشتی دوزی شاخص ترین کار و هنر ارایه شده بوده است .

ایمان سهیلی رئیس میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی رشت به اهمیت توجه به صنایع دستی به لزوم ثبت یک اثر ماندگار به نام شهر رشت اشاره کرد و افزود : لباسهای محلی گیلان به لحاظ تنوع رنگ و طرح و شاد بودن شهرت جهانی دارند و هنر جذاب رشتی دوزی زینت قابل تحسینی به این لباسها خواهد داد .

ایمان سهیلی به تنوع و جذابیت طرحهای رشتی دوزی اشاره کرد و گفت : بسیاری از آثار هنرمندان و طرحهای کار شده به تنهایی یک اثر قابل توجه هستند که به مانند یک اثر نقاشی در یک قاب زینت بخش محل سکونت ، محیط کار و یا هدیه ای نفیس و ماندگار از رشت و یادآور دستان هنرمند مردم گیلان خواهد بود .

 

 رئیس میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی رشت به تلاش مجموعه گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان رشت و حمایت مسئولان شهری و استانی اشاره کرد و خاطر نشان کرد : برای ثبت ملی رشتی دوزی به نام شهر رشت ، پروپوزال منسجم و البته با مطالعه و با بهترین اثر هنرمندان گیلانی جمع آوری شد و طی هماهنگی ها و رایزنیهایی که پیش از این صورت گرفته بود با دریافت تائیدیه ازهر سه  نماینده خانه ملت رشت و اعضای محترم شورای شهرمقدمات کار صورت گرفت .

حمایت ویژه فرماندار و شهردار رشت از ثبت ملی رشتی دوزی

در راستای جلب حمایت و مشارکت مسئولان شهری ،توصیه نامه ویژه ای از سوی  فرماندار رشت و شهردار رشت دریافت نمودیم که نشان از همدلی و عزم به ثمر رسیدن این طرح داشت .

حمایت مهندس حلاج پور مدیرعامل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان گیلان از ثبت ملی رشتی دوزی

 در این گام مهم و بزرگ حمایت مدیرکل محترم میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان گیلان و معاونت صنایع دستی استان در گام گام موثر و دلگرم کننده بود.

 

 

حمایت همه جانبه دکتر ارسلان زارع از ثبت ملی رشتی دوزی

ایمان سهیلی به حمایت استاندار برای ثبت این اثراشاره کرد و گفت : دکتر زارع طی این پروسه شنونده و حامی بسیار خوبی بودند و در روز داوری این موضوع 2 ساعت در سالن منتظر ماند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وی به سختی این کار با توجه به محدودیت ثبت آثار در یک سال از یک استان اشاره کرد و گفت : با تلاش هنرمندان و مسئولین شهری رودسر چادر شب رودسر ثبت جهانی شد و عملا امکان مطرح شدن این طرح اشتباه بود ، اما مصمم بودیم این مهم در اولین فرصت انجام شود و این طرح بزودی مطرح و با تمام انرژی برای ثبت این اثر پیگیری خواهد شد

.

شهر رشت به عنوان شهر رشتی دوزی ثبت ملی شد .

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری رشت به حضور شش استان در این دوره اشاره کرد و افزود :  از شش استان هنرهای شاخص برای گرفتن رای به جلسه راهبردی هدایت شدند و استان گیلان با 5 هنر به این جلسه رسید و از رشت برای رشتی دوزی در شورای راهبردی حضور یافتیم تا از این هنر دفاع کنیم .

موحدیان : رشتی دوزی شاخص ترین کار و هنر ارایه شده بوده است .

ایمان سهیلی به اهمیت حمایت همه جانبه از رشتی دوزی اشاره کرد و گفت : خانم موحدیان معاون صنایع دستی کشور  ، معاون وزیر و تیم شورای راهبردی جهت ارائه آرا و نظر حضور  داشتند  و در این نشست غیر از توصیه ها از حضور  2  نماینده مردم  شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی بهره مند شدیم و 10 هنر شاخص ارائه شده بود و با توجه به کار با مطالعه و هدفمندی که انجام شده بود رشتی دوزی از نگاه خانم موحدیان به عنوان شاخص ترین کار و هنر ارایه شده بوده است .

وی در پایان ضمن تبریک این رویداد افزود : عمارت کلاه فرنگی با دستور مهندس حلاج پور به عنوان  موزه صنایع دستی و خانه رشتی دوزی معرفی شد و بزودی مدرسه ای با عنوان خانه خلاقیت رشتی دوزی آغاز به کا ر خواهد کرد .
 

Share
نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
اوقات شرعی
.:. کلیه حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی موج برنا محفوظ میباشد . استفاده از مطالب این پایگاه خبری با ذکر منبع بلامانع است .:.
2016 © Moje Borna