چهارشنبه 15 مرداد 1399

 

با اهدای خون در نجات جان سه انسان سهیم باشیم

 

 

با اهدای خون در نجات جان سه انسان سهیم باشیم

بانوان در سال سه یار و آقایان چهار می توانند خون اهدا کنند .

 

 

 

 

یادداشت مدیر مسئول موج برنا - سلامت واژه ای بزرگ و البته موهبت و  نعمتی الهی است که باید به پاس این نعمت در حفظ آن بکوشیم .در اطراف ما افراد با ویژگیهای متفاوت وجود دارد . هرکدام از ما به نوعی دغدغه و نگرانی داریم و احتمالا از یک نوع بیماری رنج می بریم . هرچند از بیماریهای لاعلاج و همه گیر دهه های پیش خبری نیست و علم پیشرفت کرده است ، اما بسیاری از بیماریهای نسل امروز نشات گرفته از استرسها و فشارهای روزمره و زندگی ماشینی است .

عمر و زندگی انسان و البته سیر تکاملی آن نشان رشد و تعالی دارد . رفته رفته با پیشرفت همه جانبه علم زندگی انسانها ساده و ساده تر شد و دیگر انسانها برای یک بیماری ناشناخته جانشان را از دست نمی دهند . در کنار توسعه علم و فنون ، بشرشاهد توسعه علم وسیع پزشکی  هم بود و هر گام در شناخت موجب شد تا چشمان منتظر بیماران و خانواده های آنها برای نجات جان بیمارانشان بدرخشد و این امید بود .

علیرقم آنچه گفته شد ، همچنان دنیای پیرامون ما سرشار  از ناشناخته هایی است که همچنان دانشمندان و محققان زیادی را به خود مشغول کرده است و این یعنی باید برای ادامه حیات تلاش کرد .

خون و فرآورده های خونی راهی برای درمان بیماری

در سال ۱۹۰۹، کارل لندشتاینر دانشمند اتریشی ، گروهای خونی را در چهار گروه A, B، AB و O طبقه‌بندی کرد . او  پیش از این، در ۱۹۰۱-۱۹۰۳، ادعا کرد که ویژگی‌های گروه‌های خونی ارثی هستند

کارل لندشتاینر که بود و چه کرد؟.

وی در نیویورک با همکاری با لوین، کار بیشتر بر روی گروه‌های خونی انجام داد که منجر به کشف عامل RH در خون شد. لندشتاینر عمر خود را، ص