جمعه 14 آذر 1399

اجتماعی موج برنا -  ژاله امینی  اظهار داشت : فرم های اطلاعات کنوانسیون بین المللی رامسر از سال ۲۰۱۶ به روز رسانی شده است و کشورهای کمی اطلاعات تالاب های کشورهای خود را براساس فرم های جدید در اختیار این کنوانسیون قرار داده اند.

وی افزود : گیلان به عنوان اولین استان کشور است که اطلاعات تالاب های آن در اختیار کنوانسیون رامسر قرار می گیرد و این اطلاعات پس از تایید  بصورت آن لاین درسایت این کنوانسیون برای علاقه مندان در سطح جهان قابل دسترسی خواهد بود.

وی  با اشاره به اینکه داده های موجود در باره تالاب ها نشان دهنده عزم جدی مسوولان استان گیلان و سازمان حفاظت محیط زیست کشور در ارتقاء وضعیت تالاب های این استان  است، خاطرنشان کرد: آمارها نشان می دهند که از سال ۱۹۰۰میلادی بیش از دو سوم تالاب های جهان از دست رفته و این روند در سطح جهانی همچنان ادامه دارد اما برنامه و اقدامات در حال انجام  در سطح  گیلان  نوید دهنده بهبود وضعیت تالاب های این استان  است .

این کارشناس محیط زیست کشور تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست کشور در راستای اجرای برنامه های قانونی اقدام به ابلاغ اعتبار جهت برنامه های احیایی و حفاظت از تالاب های گیلان کرده است.

وی تاکید کرد:تعیین نیاز آبی تالاب های امیرکلایه و بوجاق ، مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی و آزولا درتالاب های استان گیلان ، برنامه های آموزشی بخصوص پسماند ، بوم گردی و طبیعت گردی پایدار با مشارکت جوامع محلی ، تله های رسوبگیر و تورهای زباله گیر و در صورت لزوم لایروبی  بخش های مورد نیاز این تالاب ها  بخشی از اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برای احیای تالاب این استان بشمار می روند.

وی یادآورشد: علاوه بر این اقدامات، حمایت های قانونی برای جلوگیری از دست اندازی سودجویان به تالاب ها حائز اهمیت است و در دستور کار این سازمان قرار دارد.

کنوانسیون رامسر اولین کنوانسیون بین دولتها است که در 13بهمن سال 1349در رامسر استان مازندران تشکیل شد که  مقر آن  هم اکنون در ژنو قرار دارد.

 

Share
نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
اوقات شرعی
.:. کلیه حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی موج برنا محفوظ میباشد . استفاده از مطالب این پایگاه خبری با ذکر منبع بلامانع است .:.
2016 © Moje Borna