چهارشنبه 15 مرداد 1399

کلکسیون کاکتوس‌های کمیاب خاورمیانه را در آستارا ببینید

کلکسیون کاکتوس‌های کمیاب خاورمیانه را در آستارا ببینید

شاید غیرممکن به نظر برسد که در شمالی‌ترین شهر ایران و در آستارای سرسبز، نمایشگاهی وجود داشته باشد از یک‌جور گیاهی که مخصوص مناطق کویری است.

کاکتوس گیاهی که بومی مناطق خشک و صحراهای آمریکاست، در آستارا صاحب یک نمایشگاه دایمی است. نمایشگاهی که در آن مجموعه‌ای زیبا و منحصر به فرد از کاکتوس‌های کمیاب و گرانقیمت و به ظاهر خشن خودنمایی می‌کنند.  

کاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می‌کرد، اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده است. کاکتوس طی طوفان‌های ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را در ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رساند. در ایران و در آستارا نمایشگاه دایمی کاکتوس‌ها از سال ۱۳۵۶ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این نمایشگاه که به نوعی بزرگ‌ترین گلخانه کاکتوس خاورمیانه شناخته می‌شود، بیش از ۱۴۰۰ مترمربع مساحت دارد و شامل حدود ۲۲۰۰ نوع کاکتوس است. در این مجموعه کاکتوس‌هایی از کشورهای برزیل، پرو، مکزیک، بولیوی، آمریکای جنوبی وجود دارد که برخی از آن‌ها کمیاب و نادرند. بسیاری از کاکتوس‌های موجود در بهشت کاکتوس‌های آستارا همانند اپیتالانسن‌ها، اورئو سفالو سریوس‌ها و نوتوکاکتوس‌ها از نوع کاکتوس‌های کمیابی هستند که نظیر برخی از آنها حتی در ایران و خاورمیانه نیز وجود ندارد. به باغ کاکتوس‌های کمیاب و گران‌قیمت آستارا در سال ۱۳۸۹ به دلیل پیش‌روی آب دریای خزر و وارد شدن آب شور به داخل گلخانه، خسارت بسیاری وارد شد و یکی کهنسال‌ترین کاکتوس‌های خاورمیانه در آن سال و در سن ۶۴ سالگی از بین رفت.

کهنسال‌ترین کاکتوس ایران

"اشینو کاکتوس خار زرد" که هم‌اکنون به عنوان قدیمی ترین کاکتوس ایران شناخته می‌شود ۱۵۰ کیلوگرم وزن و ۵۵ سانتی‌متر ارتفاع دارد. این کاکتوس از نوع و نژاد مکزیکی بوده و در گلدان بزرگی به طول یک متر نگهداری می‏‌شود.

کاکتوس‌ها و جذب امواج مزاحم

شاید این‌طور به نظر نرسد، ولی به گفته "هوشنگ نوروزی" صاحب این نمایشگاه، کاکتوس‌ها می‌توانند امواج مزاحم و انرژی‌های منفی را جذب کرده و به جای آن انرژی مثبت هدیه کنند. آبیاری آن‌ها هم به تناسب فصل‌ها متفاوت است و می‌توانند تا ۵ سال بدون آب زنده بمانند.

در این زمینه بخوانید

چند گیاه آپارتمانی که در خانه شما خوب رشد می‌کند

جاذبه توریستی و اشتغال‌زایی

این مجموعه به عنوان یک برند خاص در زمینه گل و گیاهان کمیاب و گران‌قیمت برای کشور، استان گیلان و شهرستان مرزی آستارا محسوب می‌شود و سالانه هزاران گردشگر ایرانی و خارجی برای بازدید از این نمایشگاه