پنج شنبه 8 خرداد 1399

استرس دارید؟ ۶ راه برای سالم ماندن در زمان استرس

استرس دارید؟ ۶ راه برای سالم ماندن در زمان استرس

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد ۷۵٪ از بریتانیایی‌ها در سال گذشته در مقابل استرس احساس ناتوانی داشتند. عکس: کلودیا بورلوتی/ Getty Images

ما برای تحمل طولانی مدت و شدید استرس ساخته نشدیم. به وزرا و رئیس جمهورها قبل و بعد از گرفتن مسئولیت نگاه کنید، پیر شدن آن‌ها چنان شتابی دارد که ذره ذره خوردن بدن در استرس را به یادمان می‌آورد. چطور می‌توانیم وقتی استرس داریم سالم بمانیم؟ راه‌هایی وجود دارد که در عین وجود استرس،‌ بتوانید سلامت خود را حفظ کنید.

ما برای تحمل طولانی مدت و شدید استرس ساخته نشدیم. به وزرا و رئیس جمهورها قبل و بعد از گرفتن مسئولیت نگاه کنید، پیر شدن آن‌ها چنان شتابی دارد که ذره ذره خوردن بدن در استرس را به یادمان می‌آورد. ما در دوران استرس‌زایی زندگی می‌کنیم. از شغل‌های بدون بیمه یا بدون امنیت شغلی و مرخصی تا فاجعه‌های آب‌وهوایی که اتفاق می‌افتند، همه و همه استرسی روزافزون به ما وارد می‌کند. استرسی که می‌کشیم باعث بیماری‌های قلبی، افسردگی و دیابت هم می‌شود. اما چطور می‌توانیم وقتی استرس داریم سالم بمانیم؟ راه‌هایی وجود دارد که در عین وجود استرس،‌ بتوانید سلامت خود را حفظ کنید.

۱. به درستی غذا بخورید

شیرینی و میان‌وعده‌های پرشکر همیشه پناهگاهی برای فرار از استرس روزمره هستند. وقتی استرس داریم به سرعت مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین می‌خوریم که برای ما با افزایش سروتونین، شادی می‌آورند. اما این احساس دوامی ندارد و با افزایش قند خون حال خوبی داریم و اما با افت ناگهانی بعدش، ناراحت‌تر و پراسترس‌تر می‌شویم.

در عوض بهتر است کربوهیدرات پیچیده‌ای را انتخاب کنیم؛ به عنوان مثال فرنی یا نان سبوس‌دار انرژی خوبی برای ادامه روز به ما می‌دهد. برای صبحانه، نهار و شام از میز کار خود ده دقیقه فاصله بگیریم. انجمن روانشناسی آمریکا می‌گوید یک سوم آمریکایی‌ها وقتی استرس دارند سراغ غذاهای پرکالری می‌روند. پس ما تنها نیستیم. اینکه در طول دوره استرسی زندگی غذای خودمان را حاضر کنیم خیلی ممکن نیست، اما انتخاب‌های ساده مثل خوردن اوت میل، فرنی و انو اع توت برای صبحانه، ساندویچ سبوس ‌دار با هر پروتیین دلخواه برای نهار، و ماهی و سیب‌زمینی، کلم بروکلی و سبزیجات برای شام خیلی سخت نیست.

فرنی و انواع توت‌ها می‌توانند در تنظیم استرس یک روز طولانی به شما کمک کنند. عکس: Getty Images / Arx0nt

فرنی و انواع توت‌ها می‌توانند در تنظیم استرس یک روز طولانی به شما کمک کنند. عکس: Getty Images / Arx0nt 

۲. ورزش به شما کمک می‌کند

چرا زمانی که ورزش می‌کنید احساس شادابی و نشاط می‌کنید؟ این احساس تا حد زیادی مربوط به اندورفین است که هنگام ورزش ترشح می‌شود. اندورفین باعث تسکین دردها و ایجاد آرامش در بدن می‌شود و به مسکن طبیعی بدن معروف است. اندورفین احساس گرسنگی را هم از بین می‌برد.

اگر نمی‌توانید به باشگاه بروید، تمرین‌های موثر چند دقیقه‌ای در خانه به شما کمک می‌کند. در مورد وقت گذاشتن برای ورزش کردن احساس گناه نکنید. به خودتان بگویید من یک برنامه از سه‌شنبه خودم را حذف می‌کنم و برای خودم زمان می‌گذارم.

Share
نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
اوقات شرعی
.:. کلیه حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی موج برنا محفوظ میباشد . استفاده از مطالب این پایگاه خبری با ذکر منبع بلامانع است .:.
2016 © Moje Borna