پنج شنبه 6 تیر 1398

دومین سال "روز رشت" پر فروغ و پرکار / لزوم نگرش به چگونگی اجرای برنامه ها 

" روز رشت " روزی پر کار و پرفروغ برای شهرداری و شورای شهر رشت / روز رشت پلی برای معرفی گرشگری استان گیلان

طبیعت،غذا،آداب و سنن

 

سرویس فرهنگی اجتماعی موج برنا - گردشگری به عنوان یک سرفصل مهم در بخش اقتصاد کلان است . اقتصادی که می تواند منبع سرشار از درآمدها و اشتغال زایی ها باشد که هر افردی در ادارات و بخشهای دولتی و غیردولتی ، سازمانها و نهادهای مختلف ، بخشهای مختلف اقتصادی در خرد و کلان ذینفع باشد.

 ثبت ایام ویژه به نام شهرها ، مقدمه ای برای توسعه گرشگری

در بسیاری از نامگذاریهای ایام ، شهرها و غذاهای بومی که مختص به یک شهر ، یک استان و یا حتی یک کشور باشد ، تنها برای یک منطقه نخواهد بود . به عنوان مثال " 12 دی " که " روز رشت " نامگذاری شده است بدون شک می تواند در کل گیلان موثر باشد . فرهنگ مشترک ، تنوع غذایی و. طبیعت فراگیر و چشم نواز گیلان می تواند راهکاری برای توسعه همه جانبه گیلان باشد .

دومین سال " 12 دی ، روز ملی رشت " روز پر تلاش برای شورای شهر ، شهرداری و ادارت رشت نیازمند تفکر و تعامل بیشتر است  

دومین سال جشن  " روز رشت " بدون شک روزی پرتلاش برای شورای شهر و شهرداری رشت بوده است . تنوع برنامه های این روز که توسط سازمان فرهنگی ، ورزشی شهرداری رشت برگزار شد مورد توجه خیل عظیم مردم رشت قرار گرفت .

ایستگاه سلامت دانشگاه علوم پزشکی ، انتقال خون گیلان ، تئاتر خیابانی ، حضور هیئت شطرنج با مسابقه 40 شطرنج باز استاد بزرگ شطرنج به مناسبت چله انقلاب ، نمایش تیم بازیهای بومی و محلی و... که همه این اتفاق ها منجرب به عکسهای سلفی و یادگاری و ثبت خاطرات شد .

کنسرت مفاخر موسیقی رشت و گیلان در سالن نامجو در دو روز و 4 سانس

یکی از اقدامات مهم و قابل تحسین " 12 دی ، روز رشت " برگزاری دو روز کنسرت عمومی 12 و 13 دی و در 4 سانس که 8 هنرمند موفق در عرصه موسیقی و هنر به اجرای برنامه پرداختند .

دومین سال " 12 دی ، روز ملی رشت " و تابلوهای یادمان مفاخر ورزش ، هنر ، علم و طب 

در روزهای منتهی به" 12 دی ، روز رشت " در سطح شهر تابلوهای نفیسی به نمایش درآمد که یادمان باشد که اینجا دیار پروفسور سمیعی است ، دیار فریدون پور رضا ، فرخ لقا هوشمند و  .... است .

یک تلنگر و یک بازنگری در " 12 دی ، روز رشت "

سر و صدا و تلنگر روز رشت پس از یک هفته همچنان در فضای مجازی داغ داغ است ،

اما توضیح چند نکته ضروری است که لازم است بیان شود :

1- بسیاری از اهالی شهر شهر نه کلان شهر ، بسیاری از اهالی گوشه ، گوشه شهر شرایط حضور در پیاده راه فرهنگی رشت را ندارند ، یا لااقل شرایط حضور در جشنهای این ایام را ندارند ، زیبنده بود در فضا سازی این ایام سرای محلات این مراسم را در گوشه گوشه شهر خصوصا محلات حاشیه ای شهر فراهم نمایند.

2- در روز " 12 دی ، روز ملی رشت " در اجرای مراسم بازی بومی محلی : در زمان اجرای بازی های " قیش بازی " یا " لافن بازی " مجری مراسم اعلام کرد :

تیم حاضر از ورزشکاران و هنرمندان ماسال هستند ، این موضوع با احترام به هنرمند ماسالی نیاز به بررسی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت .

3- کنسرت ویژه این روز در 12 و 13 دی ماه هم با چراهایی همراه بوده ، زیبنده بود این بلیط ها برای استفاده کسانی میسر می شد که به دلیل شرایط اقتصادی نمی توانند در چنین مراسمی حاضر شوند و در یک بازنگری حاضرین در این جشن بالانشینانی بودند که تمکن مالی دارند .

طرح یک سوال :

نمایش یازی بومی محلی " 12 دی ، روز ملی رشت " چرا به هیئت " روستایی ، عشایری رشت سپرده نشد

در هر برنامه ای مسایل و مشکلاتی وجود دارد که با مطالعه می تواند در جهت رفع آن کوشید . بدون شک اشکالات و موشکافی های ریز نمی تواند بزرگی این کار را تحت شعاع قرار دارد .

در " 12 دی ، روز ملی رشت " یکی از برنامه های اجرا شده بازی بومی محلی گیلانی " قیش بازی " و " لافن بازی " بود که اعلام شد این گروه از هنرمندان و ورزشکاران ماسال هستند ؛ که در همان روز بسیاری از حاضرین در مراسم همین سوال را داشتند اما جوابی یافت نشد .

ایمان سهیلی ریاست هیئت روستایی عشایری شهرستان رشت و کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان هم از این موضوع متعجب است ، او معتقد است تیم ما در هیئت روستایی عشایری شهرستان رشت آمادگی برگزاری این مراسم را داشتند .

سهیلی ریاست هیئت روستایی عشایری شهرستان رشت و کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان ، با بیان اینکه از ابتدا سال 1397 تاکنون در 18 برنامه ، جشنواره و فستیوال درون و برون استانی اجرای برنامه داشته ایم گفت :

از ابتدا سال 1397 تا کنون در 18 برنامه ، جشنواره و فستیوال دون و برون استانی شرکت کردیم که در یکی از جشنواره ها عنوان قهرمانی را برای استان به ارمغان آورده ایم .

ایمان سهیلی به کیفیت بالای همکارانش و تفکر آقای علیزاده و دوستانش اشاره کرد و افزود : کیفیت بالای کار همکارانم موجب شده تا بساری از این جشنواره ها حضور استاندارمحترم را داشته ایم .

سهیلی افزود : در نشست هیئتهای ورزشی با فرماندار محترم مجددا رزومه هیئت و تیم همکارانمان در نمایش بومی ، محلی ارائه گردید و رسما اعلام شد در تمام برنامه های شهری و استانی آماده همکاری داریم.

ریئس هیئت بومی ، محلی و روستایی و عشایری به تعهد ، کیفیت و تعصب همکاران ، ورزشکاران ماسالی اشاره کرد و افزود : بسیاری از بازیهای شهرهای استان گیلان مشترک هستند و نامگذاری روز رشت می تواند معرف تمام استان باشد ، اما به عنوان یک رشتوند و یک فعال در حوزه هیئت بومی و محلی ، روستایی ، عشایری شهرستان رشت سوالم این است که چرا متولیان این مراسم ما را نادیده گرفته اند ؟

<<" 12 دی " روز رشت " سال دوم خود را سپری می کرد و امید است در سالیان بعد در ابعاد بین المللی و وسیع تر برگزار گردد . >> 

Share
نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
اوقات شرعی
.:. کلیه حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی موج برنا محفوظ میباشد . استفاده از مطالب این پایگاه خبری با ذکر منبع بلامانع است .:.
2016 © Moje Borna